Bilgisayarın icadı ve önemi

 

1800 lü yıllarda ilk Çinliler tarafından icat edildi. Daha sonra bu icadı araştıran Hebiniz Pascal toplama-çıkarma işlemi yapan bir bilgisayar icat etti. Ardından bu işlemlere çarpma ve bölme de eklendi.

Zaman ilerledikçe bu icat giderek araştırıldı. Geride kalan bu icatların ardından 1830′lu yıllarda Charles Booboge buharla otomatik çalışan ve daha önceki bilgisayarlardan farklı fonksiyonları olan bir bilgisayar icat etti. Bu bilgisayarın işlem ve depolama birimleri mevcut olup giriş-çıkış üniteleride vardı.

Daha sonraki yıllarda Adolove Louse analitik makinelerle ilgili çalışmalar yaptı ve Bernolli sayılarını hesaplayan bir programla bu icadı daha da geliştirdi. Ayrıca yazılan bu program Dünya’nın ilk defa yazılan bilgisayar programıdır.

1850 yılında Charles Boole 0 ve 1 sayılarını kullanarak ikilik sayı sistemini buldu. 1946 yılında ise Mark 1 isimli gelişmiş bir bilgisayar yapıldı ve bu bilgisayar Amerika’daki nüfus sayımında kullanıldı. 1975′te 8800 isimli bir bilgisayar devresi icat edildi. 1977 yılında ise monitörlü ve klavyeli bilgisayarlar piyasaya sürüldü.

Ayrıca Konrad Zuse, 1936 yılında ilk programlanabilir bilgisayarı icat etmiştir.

20. yüzyılın ortalarında yapılan ilk bilgisayarlar büyük bir oda büyüklüğünde olup, günümüz bilgisayarlarından yüzlerce kat daha fazla güç tüketiyorlardı.

 

ALINTIDIR...

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !